روان شناسی
من از یاد دادن آنچه كه یاد گرفته ام، هرگز خسته نشده ام. این تنها خدمت ناچیزی است كه می توانم آن را به خود نسبت دهم
 
 

به نام خالق زیبایی

فکر زیبا

" وقتی دریچه های ادراک پالوده شوند ، بینش جهان نامرئی - جهان کیمیاگر- را آغاز خواهید کرد .

درونتان چشمه ای حیاتی هست که برای پالایش و تحول می توانید به آن باز گردید .

 پالایش یعنی رهایی از سموم زندگی : عواطف مسموم و اندیشه های مسموم و روابط مسموم .

شما جهانید ، وقتی خود را متحول می سازید ، جهانی که در آن به سر می برید نیز متحول خواهد شد .

 واقعیتی که تجربه می کنید انعکاس انتظارهایتان است .

اگر هر روز همان تصاویر را فرا افکنید ، واقعیت شما هر روز همانگونه خواهد بود .

 به میزانی که عشق را بشناسید ، خود عشق می شوید .

 کیمیا گران هیچ گاه آرزو را محکوم نمی کردند . با دنبال کردن آرزوهایشان فرزانه شدند.

 آرزو خود زندگی است .

به آرزو به چشم میل به دریافت چیزی نگاه کن که خدا می خواهد ببخشد . این جهان یک هدیه است . مشکل در آرزو نیست. "

 (گزیده هایی از کتاب " اکسیر" اثر دکتر دیپاک چوپرا  )

  مقدمه :

" با تکیه بر توانایی ، لبخند ، خرد و خوشبینی ،

اینهاست ...

پاره های یگانه ی وجودت .

آری روزگاربهتری از راه می رسد ."

( بارین تیلور - روزگاری بهتری از راه می رسد - ص 8 )                                                                                                            

 انسان صاحب یک دارایی بیکران و توانایی غیر قابل وصفی است . انسان یک مکانیسم پیچیده و توانمند در خلق اوضاع و شرایط گوناگون است . او دارای نیرویی فراگیر و جهانگستری به نام  اندیشه است . اگر کسی بتواند به درستی از این منبع و گنج عظیم " فکرزیبا "استفاده کند ، به طرزی شگفت آور به تمامی اهداف مادی و معنوی خویش دست خواهد یافت.

شاید اگر زودترازاین با پیام و معنای گفته ی " ادوارد دو بونو" آشنا می شدم تا به این اندازه با مشکلات مختلف دسته و پنچه نرم نمی کردم ، ولی باز خداوند را شکر می کنم که مرا هدایت نمود و تحولی شگفت آور در افکارو زندگیم ایجاد نمود. " دوبونو" در کتاب درس های درست اندیشیدن می گوید: " کیفیت آینده ی ما به کلی به کیفیت تفکر ما بستگی دارد . این امر در سطح فردی ، در سطح جامعه و جهانی مصداق دارد " ( ص 12). 

از پرتو هدایت الهی درتغییراندیشه هایم،  توانستم جنبه های مختلف زندگیم را متحول کنم و با معنای جدیدی از سلامتی ، شادی ، ثروت معنوی و مالی آشنا شوم  . گویی دوباره متولد شدم و پا در دنیای شگفت آوری گذاشتم .  باید بگویم که شما هم مثل من فرصت زیادی دارید تا با دنیای جدیدی مملو از ثروت و شادی و معنویت برسید . همه چیز در انتظار شما نشسته است . حالا دنیا منتظر اندیشه های طلایی شما است تا شما را به آنچه می خواهید برساند.    

عصر جدیدِ کنونی نوید دهنده ورود به مرحله تازه ای از شکوفایی آگاهی انسان از یک کشف بزرگ و بی نظیر است . کشفی که تمام نوآوری ها ، زیبایی زندگی و شکوفایی توانمندی های درون انسان به آن بستگی  دارد  . این کشف بزرگ از قدرت های نهفته در درون انسان پرده برداشته و به انسان کنونی نیرویی فوق تصور و بی حد بخشیده است . آگاهی انسان از توانمندی های  بیکرانش او را تبدیل به موجودی نمونه کرده است و او را برهمه ی اوضاع دنیای خویش حاکم نموده . این راز بزرگ ، قدرت درون ما را آشکار ساخته و به ما این مژده را می دهد که انسان توانایی خلق کردن هر موقعیتی را دارد . این کشف بی نظیر مربوط به نیروی شگفت آور اندیشه و درون ماست که ولیامزجیمز پدر روانشناسی آمریکا از آن به عنوان مهمترین کشف بشری در صد ساله اخیر نام می برد . به گفته تمامی پیامبران ، دانشمندان ، عارفان و روانشناسان ، اندیشه ی انسان قدرت خلق کردن هر موقعیتی را دارد .  

همه ی ما می توانیم توسط اندیشه هایمان به اوج هرموفقیتی دست یابیم . می توانیم به آنچه که می خواهیم و از آن لذت می بریم ، برسیم . برای رسیدن به چنین هدفی نیازبه داشتن سرمایه هنگفت مالی نیست ؛ نیازی نیست که از امکانات و پشتوانه های خاصی برخوردار باشیم . نیروی اندیشه، ظرفیت ها و توانمندی های نامحدودی دارد . همه چیز برای دست یافتن به خوشبختی، سعادت و آرامش ما در درون اندیشه ها مهیا است . به اصطلاحی ، قدرت آفرینش و خلق هرموقعیتی را داریم . همه چیز در دستان ماست ، ثروت ، معنویت ، شادی .

 

" تنها معنای زندگی ،

معنایی است که انسان ،

با شکوفا ساختن

نیروهای نهفته در درونش

به زندگی می دهد ."

(اریک فروم)

                                                                   

 ملتی که دارای افکار بزرگ باشد هیچگاه مستعمره ، عقب مانده و فقیر نخواهد شد.

بقاء سربلندی هر ملتی به آفرینندگی نیروی " فکر و اندیشه خلاق " آن سرزمین نهفته است.

 قدرت اندیشه

در اینجا خاطره ای از خودم تعریف می کنم تا هرچه بیشتر با قدرت اندیشه و تأثیرگذاری آن بر جزئی ترین جنبه های زندگی آشنا شوید. داستان از این قرار است . روزی  برای گرفتن مرخصی نزد مدیرشرکت به نام آقای کریمی رفتم . درآن زمان با توجه به شرایط شرکت، درخواست مرخصی کاری بسیار مشکل بود، ولی من به دفتر آقای کریمی رفتم ودرخواست خود را به او تحویل دادم ؛ او از منشی خود خواست که یک برگه به او بدهد تا مرخصی مرا امضاء کند ، من فوراً ، یک برگه از جیبم بیرون آوردم و به او دادم ، آقای کریمی به من گفت : " عزیزی " تو همیشه برای گرفتن پاسخ مثبت آماده هستی ! من در پاسخ به او گفتم : قبل از اینکه پیش شما بیایم، باور داشتم که باتقاضای مرخصی من موافقت می کنید . به نظر شما او چه واکنشی از خود نشان داد ؟ آقای کریمی علاوه بر امضای برگه مرخصی ام ، مبلغ خوبی به من پاداش داد و گفت این پاداش بابت " تفکر زیبای " تو است . از آن زمان فکر کردم " کیمیایی " درنزدیک و درون من وجود دارد ؛ گوهری گران بها و باارزش که توسط آن می توان پاداش های خوبی از دنیا دریافت کرد تا شاهد یک زندگی مرا دلپذیر باشیم. به همین خاطربود که اصطلاح " فکرزیبا " به ذهنم خطور کرد.

تجربه زندگی خودم و دیگران ، بهترین دانشگاهی است که در آن درس های بسیار ارزنده ای  آموخته ام . فکرزیبا به من آموخت که دنیا با ما مقابله به مثل می کند . فهمیدم که دنیا یک نماد از آینه تمام نمای اعمال و افکارو گفتارما است ، یعنی هر اندیشه ، عمل و کلام ما در دنیا دارای پاسخ های مقابل به مثل است .

 فکر زیبایم این فرصت و موقعیت را برایم فراهم کرد تا با امکانات و شرایط موجود، به خلق یک زندگی پرانرژی و هدفمند بپردازم  .اگربه  اطراف خود نگاه کنید ؛ به موقعیت خانوادگی ، شغلی ، دوستان ، محل زندگی  و حتی شکل فیزیکی زندگی ، متوجه می شوید که همگی این شرایط  محصول خود شماست. اگراز زندگی لذت می برید، بدانید افکارو رفتار شما هم جهت با اندیشه ی فراوانی ، رفاه ، شادی است و اگر در سردر گمی و تنگنای مادی هستید، شالوده افکار شما با جهان محرومیت و محدودیت گره خورده است .

 داستان

به این داستان و نتایج اندیشه های مختلف توجه کنید . روزی شاگرد یک کفاش به یک جزیره دور افتاده مأمور می شود تا وضعیت بازارو تقاضای کفش را در آن جزیره مورد ارزیابی قرار دهد . آن شاگرد متوجه می شود که در آن جزیره کسی کفش به پا نمی کند . او فوراً این مطلب را از سر ناامیدی ، توسط  نامه ای به استادش خبر داد و در آن نامه می نوشت که وضع بازاردر این جزیره خراب است زیرا کسی دراینجا کفش به پا نمی کند . پس ازآن ، استاد کفاش ، شاگردی دیگر را مأمور رفتن به آن جزیره می کند. آن شاگرد، در کمال مثبت اندیشی ، برای استادش می نویسد ، کسی در این جزیره کفش به پا نمی کند واهالی این جزیره دور افتاده با کفش آشنایی ندارد ، پس فرصت خوبی برای کاسبی است . در این داستان متوجه دو نوع نگرش هستید . دراینجا به دریچه نگرش دو نوع دیدگاه متفاوت آشنا می شوید . می بینید که تماشای دنیا و موقعیت های این عالم با یکدیگر متفاوت است ، در صورتی که برای این دو شاگرد تنها یک موقعیت یکسان وجود داشت . اولین شاگرد، موقعیت تجاری جزیره را نابسامان می بیند و دومین شاگرد ، همان موقعیت را فرصت گران بهایی برای یک جهش اقتصادی وعالی مشاهده و تحلیل می کند . یکی پا برهنه بودن مردم جزیره را با نگاهی منفی ، تجزیه و تحلیل می کند  و دیگری با تفکر مثبت خود ، شرایط را فرصتی گرانبها برای ترقی و رشد می بیند . " دکتر استیون ر.کووی " درکتاب « هفت ویژگی افراد موفق » می گوید : " نحوه نگرش ما به اشیاء و مسایل، سرچشمه شیوه تفکروعمل ماست." ( ص- 17 )

برای این است که هرگاه کسی از من سؤال می کند " نمی دانم چرا در زندگی این همه بد شانس هستم " ؟ به اوتنها  یک چیز می گویم ! به او می گویم : چون اینطور " فکر می کنی ". 

اگر می خواهید از کسالت و ناملایمات رها شوید، باید به اندیشه های زیبا فکر کنید . اگر به طور واقعی مشتاق جذب یا دفع شرایطی خاص هستیم  قبل از هر چیز باید آنرا در درون اندیشه های خودمان بسازیم .

در بیشتر مواقع برای من پیامدهای فرایند اندیشه های زیبا بسیار فراتر از اراده شخصی ام بوده است . گاهی با حوادثی در زندگی روبرو می شوم که من هیچ دخالتی در ایجاد و پدید آوردن آنها ندارم ، ولی متوجه می شوم که چیزی  در کنار من در حال جور کردن اوضاع است . " خلاقیتی نامرئی " که پنهان است ولی از هرچیزی آشکارتر ، دقیق تر و آگاه ترعمل می کند . چندین سال است که درارتباط  با بخش " خلاقیت نامرئی" زندگیم کار می کنم و به سامان یافتن برنامه هاو اهدافم ایمان واعتماد دارم . گویی کارهایم را به شریکی معتمد و آگاه سپرده ام که بی نظیر عمل می کند و من اینجا فقط در نقش یک ناظر هستم .

یادتان باشد که خوشبختی فرایند همسانی  با قدرت ضمیر برترالهیمان است ؛ نیرویی که بر همه چیز حاکم است . این قدرت الهی در درون خودمان است که شرایط طلایی را به زندگیمان هدیه می دهد .



درباره وبلاگ


سلام به وبلاک من خوش اومدید من علیرضا 23 ساله فارغ التحصیل روانشناسی دانشگاه یزد
ساکن یزدم
خیلی خوشحال میشم با نظراتتون من را راهنمایی کنید

مدیر وبلاگ : علی رضا دره زرشکی
صفحات جانبی
نظرسنجی
دوست دارید چه مطلبی بذارم





جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
من و تو

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic